بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing) روشی برای جذب مشتریان وفادار به کسب و کار شماست که با همسو شدن با نیازهای مخاطب هدف‌تان حاصل می‌شود. هسته‌ی اصلی یک استراتژی بازاریابی درون‌گرا، ایجاد تجربیات بازاریابی سفارشی‌شده از طریق محتوای ارزشمند است که به شما در افزایش تعامل و رشد مشتری کمک می‌کند.

برای رسیدن به مخاطبان خود، ابتدا با ایجاد و انتشار محتوایی – مانند مقالات وبلاگ، پیشنهادات محتوا و رسانه های اجتماعی – که ارزش ارائه می دهد، شروع کنید. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از راهنماهای نحوه استفاده از محصولات شما، اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه راه‌حل شما می‌تواند چالش‌های آن‌ها را حل کند، رضایت‌نامه‌های مشتری و جزئیات مربوط به تبلیغات یا تخفیف‌ها.

مروری بر بازاریابی ورودی

روش بازاریابی درون‌گرا یک رویکرد استراتژیک برای رشد سازمان شما از طریق ایجاد روابط معنادار و پایدار با مصرف‌کنندگان، مشتریان بالقوه و بالفعل است، برخلاف روش‌های تبلیغاتی سنتی که آن‌ها را با پیام‌های مزاحم قطع می‌کند. این روش بر ارزشگذاری و توانمندسازی این افراد برای رسیدن به اهدافشان در هر مرحله از مسیر همراهی با شما تمرکز دارد.

چرا؟ چون زمانی که مشتریان شما موفق شوند، شما هم موفق شده‌اید.

بازاریابی درونگرا

روش بازاریابی درون‌گرا را می‌توان به سه روش به کار گرفت:

جذب در بازاریابی درون‌گرا 1

جذب: جذب افراد مناسب با محتوای ارزشمند و مکالماتی که شما را به عنوان یک مشاور قابل اعتماد معرفی می‌کند.

تعامل در بازاریابی درونگرا

تعامل: ارائه دیدگاه‌ها و راه‌حل‌هایی که با مشکلات و اهداف آن‌ها همسو است، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که از شما خرید کنند.

جلب رضایت: ارائه کمک و پشتیبانی برای توانمندسازی مشتریان جهت دستیابی به موفقیت با محصول شما.

 

چرا بازاریابی درونگرا مهم است؟

زمانی که مشتریان به موفقیت دست پیدا می کنند و آن را با دیگران به اشتراک می گذارند، افراد بالقوه جدیدی را به سازمان شما جذب می کند و یک حلقه خوداتکا ایجاد می کند. اینگونه است که سازمان شما حرکت رو به جلو پیدا می کند و به همین دلیل است که روش بازاریابی درونگرا (Inbound Methodology) به عنوان یک پایه محکم برای چرخ محرک (Flywheel) شما عمل می کند.

برای اینکه به طور موثر به مخاطب هدف خود دسترسی پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید، باید تمرکز کسب و کار خود را به سمت استراتژی های بازاریابی درونگرا تغییر دهید. از دیدگاه برایان هالیگان، یکی از بنیانگذاران هاب‌اسپات، «اگر شما محتوای غنی و پربار تولید کنید، محتوایی که آموزنده باشد، افراد را به سمت خود جذب می کند… به این ترتیب، افراد عاشق برند شما می شوند.

با استفاده از رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، وبلاگ نویسی و یک وب سایت واقعا استثنایی، می توانید محتوای باارزش، آموزنده و جذاب ایجاد کنید که افراد را به خود جذب کرده و ارتباطی اصیل با برند شما ایجاد کند. پذیرش روش بازاریابی درونگرا به عنوان یک پایه محکم برای ایجاد حرکت رو به جلو و جذب مشتریان بالقوه جدید و در نهایت، هدایت رشد کسب و کار عمل می کند.

مطالعه بیشتر : روش های جمع آوری لید با اتومارکتینگ

بازاریابی درونگرا چگونه کار می کند؟

استراتژی‌های بازاریابی درونگرا به شما کمک می‌کنند تا به طور موثری و با روش درونگرا، بازاریابی برای مخاطب هدف خود انجام دهید. چرخ محرک خود را به چرخش درآورید و به کسب و کارتان برای رشد بهتر کمک کنید.

استراتژی های جذب

استراتژی‌های بازاریابی درون‌گرا که مخاطبان هدف و شخصیت‌های مشتری شما را جذب می‌کنند با ایجاد و توسعه محتوا مرتبط هستند.

برای رسیدن به مخاطبان خود، ابتدا با ایجاد و انتشار محتوایی – مانند مقالات وبلاگ، پیشنهادات محتوا و رسانه های اجتماعی – که ارزش ارائه می دهد، شروع کنید. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از راهنماهای نحوه استفاده از محصولات شما، اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه راه‌حل شما می‌تواند چالش‌های آن‌ها را حل کند، رضایت‌نامه‌های مشتری و جزئیات مربوط به تبلیغات یا تخفیف‌ها.

برای جذب عمیق‌تر اعضای مخاطب خود از طریق بازاریابی داخلی، کل این محتوا را با یک استراتژی سئو بهینه کنید. روی کلمات کلیدی و عبارات خاصی که به محصولات یا خدمات شما، چالش‌هایی که برای مشتریان حل می‌کنید و روش‌هایی که به مشتریان کمک می‌کنید، مرتبط هستند، هدف قرار دهید.

این استراتژی سئو به محتوا و اطلاعات شما این امکان را می دهد که به طور طبیعی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر شود، زمانی که افراد به دنبال این اطلاعات می گردند. این افراد مخاطبان هدف شما هستند و به احتمال زیاد مشتریان مناسبی برای کسب و کار شما خواهند بود.

جذب در بازاریابی درونگرا

استراتژی های جذاب

زمانی که از استراتژی‌های جذب مشتری برای تعامل با مخاطبان خود استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که با سرنخ‌ها و مشتریان به گونه‌ای ارتباط برقرار می‌کنید و برخورد می‌کنید که آن‌ها را علاقه‌مند به ایجاد روابط بلندمدت با شما کند. هنگام استفاده از این استراتژی‌های تعامل، اطلاعاتی را در مورد ارزشی که کسب و کار شما برایشان به ارمغان می‌آورد، تزریق کنید.

استراتژی‌های خاص تعامل ممکن است شامل نحوه رسیدگی و مدیریت تماس‌های فروش داخلی شما باشد. روی نحوه برخورد نمایندگان خدمات مشتری با تماس‌های افراد علاقه‌مند و مشتریان بالقوه تمرکز کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید که همیشه به جای فروش محصول، فروش مبتنی بر راه‌حل را انجام می‌دهید. این کار باعث می‌شود همه معاملات به توافقات دو طرفه برای مشتریان و کسب و کار شما ختم شود – به این معنی که شما برای مشتریان مناسب خود ارزش ارائه می‌دهید.

استراتژی‌های شگفت‌زده کننده‌ی مشتریان

استراتژی‌های شگفت‌زده کننده‌ی مشتریان (Delight) تضمین می‌کنند که مشتریان حتی پس از خرید نیز احساس خوشحالی، رضایت و پشتیبانی داشته باشند. این استراتژی‌ها شامل تبدیل شدن اعضای تیم شما به مشاوران و متخصصانی است که می‌توانند در هر زمان به مشتریان کمک کنند.

به‌کارگیری چت‌بات‌ها و نظرسنجی‌های هوشمندانه و به‌موقع برای کمک، پشتیبانی و درخواست بازخورد، راهی عالی برای خوشحال کردن مشتریان شماست. برای اطمینان از مرتبط و ارزشمند بودن، بات‌ها و نظرسنجی‌ها باید در نقاط خاصی از طول سفر مشتری ارائه شوند.

برای مثال، چت‌بات‌ها می‌توانند به مشتریان فعلی در راه‌اندازی یک تکنیک یا تاکتیک جدیدی که ارائه می‌دهید و آن‌ها می‌خواهند از آن بهره‌مند شوند، کمک کنند. علاوه بر این، ممکن است شش ماه پس از خرید محصول یا خدمات شما، یک نظرسنجی رضایت برای دریافت بازخورد و بررسی ایده‌های بهبود برای شما ارسال شود.

گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی (Social media listening) یکی دیگر از استراتژی‌های مهم برای خوشحال کردن مشتریان است. دنبال‌کنندگان شما در شبکه‌های اجتماعی ممکن است از یکی از پروفایل‌های شما برای ارائه بازخورد، پرسیدن سوال یا به اشتراک گذاشتن تجربه خود در مورد محصولات یا خدمات شما استفاده کنند. با پاسخگویی به این تعاملات با اطلاعاتی که به دنبال‌کنندگان کمک می‌کند، از آن‌ها حمایت می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کند، نشان دهید که حرفشان را می‌شنوید و به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

در نهایت، نشانه یک استراتژی داخلی که بر خوشحال کردن مشتریان تمرکز دارد، این است که به مشتریان در هر شرایطی کمک و پشتیبانی کند، صرف نظر از اینکه کسب و کار شما از آن ارزش دریافت کند یا نه. به یاد داشته باشید، مشتری خوشحال به مدافع و مروج برند تبدیل می شود، بنابراین تمام تعاملات، چه بزرگ و چه کوچک، را با دقت انجام دهید.

با استراتژی بازاریابی ورودی خود شروع کنید

بعنوان یک بازاریاب درون‌گرا، هدف شما جذب مشتریان بالقوه جدید برای شرکتتان، تعامل با آن‌ها در حجم بالا و خشنود کردن آن‌ها به‌صورت شخصی است.

شما همچنین با تیم‌های فروش و خدمات خود همکاری می‌کنید تا چرخ‌بال به طور مؤثر بچرخد و به رشد کسب‌وکار کمک کند. این یک کار بزرگ است، اما روش بازاریابی داخلی و هاب بازاریابی از شما پشتیبانی می‌کنند.

مقالات مرتبط

چگونه وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ بدون پرداخت هزینه‌های دلاری!(+1 ترفند جالب)

وبینار و کلاس آنلاین روز به روز در ایران بیشتر رایج می‌شوند. در این مقاله به 26 پرسش درباره اینکه چگونه یک وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم پاسخ داده شده است.

گفتگو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مناسبت روز پدر تخفیف ویژه اتومارکتینگ تا سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۹ تمدید شد🎉

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
گفتگو در واتساپ
1
نیاز به کمک دارید؟
Scan the code
سلام👋
وقت بخیر
در خدمتتان هستم