ایمیل مارکتینگ چیست؟ (نکات تخصصی + داده هایی که باید بدانید)

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل سومین پلتفرم پرمخاطب در اختیار بازاریابان B2B است که برای توزیع محتوا در 12 ماه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

۴۴ درصد از بازاریابان B2B می گویند بازاریابی ایمیلی موثرترین کانال بازاریابی است.

بازاریابان B2B می گویند تعامل با ایمیل چهارمین معیار پرکاربرد برای ارزیابی عملکرد در سال گذشته است، حتی بیشتر از رسانه های اجتماعی، رتبه بندی جستجو و کیفیت لید.

ایمیل مارکتینگ نوعی از بازاریابی دیجیتال است که شامل ارسال پیام‌های تبلیغاتی یا خبرنامه به لیستی از مشترکین از طریق ایمیل می‌شود. این روش به شما امکان می‌دهد تا با مخاطبان خود به طور مستقیم ارتباط برقرار کنید، آنها را از محصولات و خدمات جدید خود مطلع کنید، و آنها را به انجام اقدامات دلخواه خود تشویق کنید.

هدف [ایمیل مارکتینگ] ایجاد ارتباط با مشتریان، تبلیغ محصولات یا خدمات، افزایش آگاهی از برند و در نهایت، افزایش فروش است.

بر اساس تجربه من، ایمیل مارکتینگ به من این امکان را می‌دهد که با محتوای شخصی‌سازی‌شده و مرتبط، به طور مستقیم به مخاطبان هدف خود دست پیدا کنم. این روش همچنین مقرون به صرفه است، به راحتی قابل ردیابی است و داده‌های ارزشمندی را برای تجزیه و تحلیل موفقیت کمپین ارائه می‌دهد.

بازاریابان تقریباً به همان اندازه‌ای که از اینترنت استفاده می‌کنند، از ایمیل نیز به عنوان کانالی برای بازاریابی استفاده کرده‌اند. اولین ایمیل بازاریابی در سال ۱۹۷۸ ارسال شد و منجر به ۱۳ میلیون دلار فروش گردید.

از آن زمان تاکنون، ایمیل به یکی از پرکاربردترین کانال‌های بازاریابی تبدیل شده است.

دلیل این محبوبیت، انعطاف‌پذیری و مقرون به صرفه بودن ایمیل برای رسیدن به تعداد زیادی از افراد در زمان نسبتاً کم است. همچنین، ایمیل این امکان را به من می‌دهد که پیام خود را برای مخاطبان هدف خاصی شخصی‌سازی کنم و مشتریان بالقوه (لید) جذب نمایم.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکیتنگ [Email marketing] می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این کمپین‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • یک ایمیل واحد برای اعلام محتوای جدید
 • یک خبرنامه‌ی دوره‌ای که به طور منظم ارسال می‌شود
 • برقراری ارتباط با مشتریان در مورد به‌ روزرسانی‌های محصول

ایمیل به اندازه کانال‌های جدیدتر مانند پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی درخشش ندارد. با این حال، ایمیل روشی موثر برای ایجاد مخاطبی است که به نتایج ملموس منجر شود.

راب لیترست، رئیس بخش استراتژی و عملیات شبکه خبرنامه‌های هاب‌اسپات، می‌گوید: «یکی از بخش‌های مورد علاقه من در مورد بازاریابی ایمیل، ماهیت صمیمی آن است.» او می‌گوید: «دسترسی به صندوق ورودی ایمیل افراد مقدس است و زمانی که کسی از شما در آن استقبال می‌کند، به این معنی است که از قبل سطحی از اعتماد وجود دارد که نمی‌توانید با سایر پلتفرم‌ها به آن دست پیدا کنید.»

چه زمانی از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

ایمیل مارکتینگ همچنان یک تاکتیک قدرتمند برای موارد زیر است:

 • ایجاد روابط: با تعامل شخصی‌سازی‌شده، ارتباط با مخاطبان خود را تقویت کنید.
 • افزایش آگاهی از برند: نام شرکت و خدمات خود را در ذهن مشتریان بالقوه‌ی‌تان برای زمانی که آن‌ها آماده‌ی تعامل هستند، زنده نگه دارید.
 • تبلیغ محتوا: از ایمیل برای به اشتراک گذاشتن محتوای وبلاگ مرتبط یا دارایی‌های ارزشمند با مخاطبان بالقوه‌ی خود استفاده کنید.
 • جذب لید (سرنخ): مشترکین را ترغیب کنید تا در ازای دریافت یک دارایی باارزش، اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند.
 • بازاریابی محصولات: محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید.
 • پرورش لیدها: با محتوایی که به آن‌ها در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کند، مشتریان خود را خوشحال کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ

۸۷ درصد از بازاریابان می‌گویند که ایمیل مارکتینگ برای موفقیت کسب‌وکار حیاتی است. ایمیل سومین پلتفرم محبوب رسانه‌های اختصاصی است که بازاریابان B2B در ۱۲ ماه گذشته برای توزیع محتوا از آن استفاده کرده‌اند. در سراسر جهان بیش از ۴.۳ میلیارد کاربر ایمیل وجود دارد، بنابراین اگر به دنبال راهی برای دسترسی به مشتریان خود هستید، ایمیل مکان مناسبی برای پیدا کردن آن‌ها است.

تعداد کاربران جهانی ایمیل تا سال ۲۰۲۴ به ۴.۴۸ میلیارد کاربر خواهد رسید. طبق نظرسنجی روندهای بازاریابی ما، از سال ۲۰۲۲ ایمیل به ازای هر دلار هزینه شده، ۳۶ دلار درآمد ایجاد می‌کند. طبق نظرسنجی ما در مورد روندهای بازاریابی، ۵۱٪ از بازاریابان می‌گویند بازاریابی ایمیل موثرترین کانال بازاریابی است. ۵۳٪ از بازاریابان در سال ۲۰۲۳ همچنان روی بازاریابی ایمیل سرمایه‌گذاری می‌کنند. ۳۳٪ از بازاریابان در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری خود را در بازاریابی ایمیل افزایش می‌دهند. ۳۳٪ از بازاریابان هفته‌ای یک‌بار و ۲۶٪ چندین بار در ماه ایمیل ارسال می‌کنند.

فراتر از آمار و ارقام، شاید بهترین دلیل برای استفاده از ایمیل مارکتینگ این باشد که شما مالک این کانال هستید. به جز قوانین و مقررات مربوط به رضایت کاربران، هیچ نهاد خارجی نمی‌تواند بر چگونگی، زمان یا دلیل برقراری ارتباط شما با مشترکین‌تان تأثیر بگذارد.

ایمیل بارها و بارها ثابت کرده که یک قهرمان گمنام در بازاریابی است.

پاملا بامپ، رئیس بخش توسعه محتوا در هاب‌اسپات می‌گوید: «در حالی که ایمیل سومین کانال پرکاربرد بازاریابی است (بعد از رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها)، حدود ۹۵ درصد از بازاریابان ایمیل آن را «کاربردی» می‌دانند.» او می‌گوید: «در هاب‌اسپات – و تیم وبلاگ ما – ما به طور عمیقی از ایمیل استفاده کرده‌ایم و حتی پست‌های وبلاگ خود را برای مشترکین‌مان تنظیم کرده‌ایم. این کار در طول سال‌ها منجر به بازگشت سرمایه بالا، میلیون‌ها بازدید از صفحه، تبدیل‌های بی‌شمار و حتی جذب مشتریان جدید شده است.»

شک دارید؟ به این موارد توجه کنید:

ایمیل مارکتینگ بازده سرمایه گذاری (ROI) قابل توجهی دارد، به طوری که به ازای هر ۱ دلار هزینه شده، ۳۶ دلار درآمد کسب می‌کند. علاوه بر این، طبق آمار استاتیستا، پیش‌بینی می‌شود درآمد بازاریابی ایمیل در سال ۲۰۲۴ به ۱۲.۸۸ میلیارد دلار برسد.

علاوه بر افزایش درآمد، ایمیل‌های بازاریابی می‌توانند ترافیک وب‌سایت شما را نیز افزایش دهند. به این صورت که پست های وبلاگ زمانی که در خبرنامه بازاریابی ایمیل گنجانده می شوند، ترافیک بسیار بیشتری را به همراه دارند.

روندهای بازاریابی ایمیلی

روندهای بازاریابی ایمیلی بر اساس صنعت شما

قواعد بازاریابی ایمیل با توجه به زمینه‌ی فعالیت شما و مخاطب هدفتان تغییر می‌کند. در ادامه، به برخی از ترندهای ایمیل مارکتینگ برای شرکت‌های B2B، B2C، تجارت الکترونیک و املاک اشاره می‌کنیم که می‌تواند در تدوین استراتژی بازاریابی ایمیل شما مؤثر باشد:

آمار ایمیل مارکتینگ برای B2B

ایمیل سومین پلتفرم پرمخاطب در اختیار بازاریابان B2B است که برای توزیع محتوا در 12 ماه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

۴۴ درصد از بازاریابان B2B می گویند بازاریابی ایمیلی موثرترین کانال بازاریابی است.

بازاریابان B2B می گویند تعامل با ایمیل چهارمین معیار پرکاربرد برای ارزیابی عملکرد در سال گذشته است، حتی بیشتر از رسانه های اجتماعی، رتبه بندی جستجو و کیفیت لید.

آمار ایمیل مارکتینگ برای B2C

۵۰ درصد از بازاریابان B2C می‌گویند که افزایش لیست ایمیل یکی از بزرگترین چالش‌های آن‌ها در کارشان است.

۳۷ درصد از بازاریابان B2C به صورت روزانه ایمیل‌های بازاریابی برای مشترکین خود ارسال می‌کنند.

آمار ایمیل مارکتینگ برای تجارت الکترونیک

57.2 درصد از بازاریابان می‌گویند برندهای تجارت الکترونیکی که مدیریت می‌کنند، بین 1000 تا 10000 مخاطب در لیست‌های ایمیل خود دارند.

85.7 درصد از بازاریابان تجارت الکترونیکی می‌گویند که هدف اصلی استراتژی ایمیل مارکتینگ آن‌ها افزایش آگاهی از برند است.

حدود 72 درصد از بازاریابان تجارت الکترونیکی می‌گویند که بزرگترین چالش آن‌ها با ایمیل، پایین بودن نرخ باز شدن ایمیل‌ها است.

شروع با ایمیل مارکتینگ

شروع با ایمیل مارکتینگ

می دانم که به راحتی می توان با امکانات گسترده ایمیل مارکتینگ احساس غرق شدگی کرد، پس بیایید چند مرحله کلیدی را برای شروع ساخت یک کمپین ایمیلی موفق که مشتریان شما را خوشحال می کند، بررسی کنیم. می توانید این مراحل را به عنوان ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق در نظر بگیرید.

   1. یک استراتژی بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید.

شما می توانید یاد بگیرید که چگونه یک استراتژی ایمیلی موثر بسازید و ایمیل هایی ارسال کنید که مردم واقعا بخواهند آن ها را بخوانند. این کار فقط به یک برنامه (که می تواند به چند مرحله کلیدی تقسیم شود) نیاز دارد. پنج مرحله زیر را به عنوان خلاصه ای از استراتژی ایمیل خود در نظر بگیرید.

   2.مخاطب خود را تعریف کنید

ایمیل‌های موثر، چه در قالب کمپین و چه به صورت تکمیل‌شده، با درک مخاطب شما آغاز می‌شوند. مانند هر چیز دیگری در بازاریابی، با پرسونای خریدار خود شروع کنید، درک کنید که با چه مشکلات و چالش‌هایی روبرو هستند و کمپین ایمیل خود را متناسب با نیازهای مخاطب خود تنظیم کنید.

برای راه اندازی کمپین های ایمیلی می توانید با استفاده از پلاگین اتومارکتینگ به راحتی این کار رو برنامه ریزی و اجرا کنید و از نتایج فوق العاده این ابزار قدرتمند شگفت زده شوید.

   3. تعیین اهداف

معمولا قبل از اینکه به اهداف کمپین فکر کنم، کمی زمینه جمع‌آوری می‌کنم. بهتر است میانگین آمار ایمیل برای کسب و کار خود را بدانید و از آنها به عنوان شاخص هایی برای اهدفتان استفاده کنید.

  4. لیست ایمیل خود را بسازید.

درسته، شما به افرادی برای ایمیل زدن نیاز دارید. یک لیست ایمیل گروهی از کاربرانی است که به شما اجازه داده‌اند محتوای مرتبط برایشان ارسال کنید. برای ساخت این لیست، به روش‌های مختلفی نیاز دارید تا افراد بالقوه بتوانند برای دریافت ایمیل‌های شما ثبت‌نام کنند.

اگر لیست شما در حال حاضر افراد کمی دارد، دلسرد نشوید. ساختن آن می‌تواند زمان‌بر باشد. در همین حال، با هر مشترک و لید مانند گنج رفتار کنید و به مرور زمان شاهد رشد ارگانیک لیست ایمیل خود خواهید بود.

  5. نوع کمپین ایمیل را انتخاب کنید

کمپین‌های ایمیلی متنوع هستند و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها می‌تواند گیج‌کننده باشد. آیا باید یک خبرنامه هفتگی ارسال کنید؟ آیا باید اطلاعیه‌های محصول جدید را ارسال کنید؟ کدام پست‌های وبلاگ ارزش اشتراک‌گذاری دارند؟

پاسخ بستگی به شرایط دارد.

من دوست دارم با یادگیری انواع کمپین‌های ایمیلی شروع کنم، سپس تصمیم بگیرم که کدام یک برای مخاطبان من مناسب‌تر است.

همچنین برای انواع مختلف ایمیل‌ها لیست‌های جداگانه‌ای راه‌اندازی می‌کنم، بنابراین مشتریان و افراد بالقوه می‌توانند تنها برای ایمیل‌هایی که برایشان مرتبط است، ثبت‌نام کنند. با استفاده از اتومارکتینگ می تونید لیست و برچسب های مرتبط با کاربران وب سایت تون ایجاد کنید و متناسب با هر کاربر، کمپین ایمیلی مناسبی برایشان راه اندازی و اجرا کنید.  اگر برای نوشتن ایمیل‌های خود به کمک نیاز دارید، می‌توانید از هوش مصنوعی استفاده کنید.

   6. تنظیم برنامه

تصمیم بگیرید که هر چند وقت یکبار می خواهید با لیست ایمیل خود تماس بگیرید و از همان ابتدا مخاطبان خود را مطلع کنید. به این ترتیب، آنها دقیقاً می دانند که از پیش چه انتظاری باید داشته باشند. فراموش کردن این موضوع می تواند منجر به لیست لغو اشتراک بالا و حتی قرار گرفتن ایمیل های شما در پوشه اسپم شود. علاوه بر این، هنگامی که برنامه ای را تنظیم کردید، ثابت قدم باشید. این کار باعث ایجاد اعتماد می شود و اطمینان می حاصل می کند که در ذهن مخاطب خود ماندگار می شوید.

  7. اندازه‌گیری نتایج

این موضوع نباید تعجب‌آور باشد. ما به عنوان بازاریاب، همه چیز را اندازه‌گیری می‌کنیم. دقیق بودن در مورد هر معیار کلیدی به شما کمک می‌کند تا تغییرات کوچکی در ایمیل‌های خود ایجاد کنید که نتایج بزرگی به همراه داشته باشد.

حالا که مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی را درک کرده‌اید، به سراغ موارد مربوط به ساخت لیست ایمیل خود خواهیم رفت.

  8. یک پلتفرم بازاریابی ایمیلی انتخاب کنید.

اگر به دنبال حمایتی برای بهبود فعالیت‌های بازاریابی ایمیلی خود هستید، یک ارائه‌دهنده خدمات بازاریابی ایمیلی (ESP) گزینه‌ای عالی است.

به عنوان مثال، ابزار بازاریابی ایمیلی اتومارکتینگ به من این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به طراح یا بخش فناوری اطلاعات، به طور مؤثر ایمیل‌های بازاریابی را ایجاد، شخصی‌سازی و بهینه‌سازی کنم تا ظاهری حرفه‌ای داشته باشند.

این ابزار دارای ویژگی‌های متنوعی برای کمک به من در ایجاد بهترین کمپین‌های بازاریابی ایمیلی و دستیابی به تمام اهداف بازاریابی ایمیلی‌ ام است.

علاوه بر این، می‌توانم موفقیت بازاریابی ایمیلی خود را تجزیه و تحلیل کنم تا بتوانم داده‌های مهم برای کسب و کارم را با تیمم به اشتراک بگذارم.

  9. ساختن لیست ایمیل

حالا به بخش مورد علاقه‌ام می‌رسیم: پر کردن لیست ایمیل با افراد مشتاقی که از شنیدن خبرهای شما هیجان‌زده می‌شوند.

روش‌های خلاقانه‌ی زیادی برای ساختن لیست ایمیل وجود دارد. از لحاظ فنی، لیست‌سازی به دو عنصر کلیدی که به طور هماهنگ با هم برای افزایش تعداد مشترکین شما کار می‌کنند، خلاصه می‌شود: آهنرباهای جذب مشتری (lead magnets) و فرم‌های ثبت‌نام (opt-in forms).

 10. از آهنرباهای جذب مشتری (lead magnets) استفاده کنید.

همانطور که از اسمش پیداست، آهنربای جذب مشتری (lead magnet) افراد بالقوه را با یک پیشنهاد رایگان (معمولا) به لیست ایمیل شما جذب می‌کند.

این پیشنهاد می‌تواند فرمت‌های مختلفی داشته باشد، اما باید برای مخاطبان شما ارزشمند باشد و در ازای دریافت آدرس ایمیل به صورت رایگان ارائه شود.

درسته، فقط یه مشکل وجود داره: مردم نسبت به اطلاعات شخصی خودشون خیلی حساس شدن. شما نمی‌تونین انتظار داشته باشین که بدون ارائه یه چیز باارزش در ازاش، یه آدرس ایمیل دریافت کنین.

به یه آهنربای جذب مشتری (lead magnet) فکر کنین که مرتبط، مفید و زندگی مخاطبین شما رو راحت‌تر می‌کنه.

در اینجا چند نمونه از آهنرباهای جذب مشتری (lead magnets) که می‌توانید ایجاد کنید، آورده شده است:

 • کتاب‌های الکترونیکی (Ebooks)
 • اسناد سفید (Whitepapers): اسناد سفید گزارش‌های مفصل و تحلیلی هستند که اطلاعات و راه‌حل‌های تخصصی را ارائه می‌دهند.
 • اینفوگرافیک (Infographics): اینفوگرافیک‌ها اطلاعات پیچیده را به صورت بصری و قابل فهم ارائه می‌کنند.
 • گزارش‌ها یا مطالعات: این گزارش‌ها می‌توانند شامل داده‌های مفید و بینش‌های ارزشمند در مورد صنعت شما باشند.
 • چک‌لیست‌ها (Checklists): چک‌لیست‌ها به مخاطبان شما کمک می‌کنند تا کارها را به طور منظم و با جزئیات انجام دهند.
 • قالب‌ها (Templates): قالب‌ها به مخاطبان شما صرفه‌جویی در زمان و ایجاد اسناد حرفه‌ای را آسان می‌کنند.
 • وبینارها یا دوره‌های آموزشی: وبینارها و دوره‌های آموزشی فرصتی برای شما فراهم می‌کنند تا دانش و تخصص خود را به اشتراک بگذارید و مخاطبان را درگیر کنید.
 • ابزارها: ابزارها می‌توانند به مخاطبان شما کمک کنند تا کارهای خاصی را به راحتی انجام دهند.

اگر منابع کمی دارید، حتی می‌توانید محتوای موجود را برای ایجاد آهنرباهای جذب مشتری بازنشر (repurpose) کنید.

فرم‌های ثبت‌نام اتومارکتینگ

  11. ایجاد یک فرم ثبت‌نام جذاب

فرم ثبت‌نام (opt-in form) شما درواقع دروازه‌ای است که اطلاعات افراد بالقوه را برای اضافه کردن آن‌ها به لیست ایمیل‌تان دریافت می‌کند. این فرم پلی است میان شما و مخاطبین ایده‌آل‌تان که برای دریافت آن هدیه‌ی فوق‌العاده‌ای که ساخته‌اید، مشتاق هستند.

در اینجا چند نکته برای ایجاد یک فرم ثبت‌نام جذاب آورده شده است:

از یک طراحی جذاب و یک عنوان گیرا استفاده کنید.

فرم شما باید با برندتان مطابقت داشته باشد، در صفحه برجسته باشد و مردم را به ثبت‌نام ترغیب کند. می‌خواهید خوانندگان را با پیشنهاد خود هیجان‌زده کنید.

مطالب فرم را مرتبط با پیشنهاد نگه دارید.

در حالی که هدف شما این است که مردم اطلاعات خود را وارد کنند، اما نباید آن‌ها را فریب دهید. هر اطلاعاتی که در فرم شما وجود دارد باید بازتاب صادقانه‌ی آن پیشنهادی باشد که ارائه می‌دهید.

فرم را ساده نگه دارید.

این می‌تواند یکی از اولین تعاملات شما با فرد بالقوه‌تان باشد. آن‌ها را با یک فرم بلند و چندین فیلد نترسانید. فقط ضروری‌ترین اطلاعات را درخواست کنید: نام کوچک و ایمیل یک شروع خوب است.

برای فرم ثبت‌نام خود تایید دو مرحله‌ای (double confirmation) در نظر بگیرید.

ممکن است درخواست تایید دوباره‌ی عضویت در ایمیل برای مشترکین شما ضد و نقیض به نظر برسد، اما برخی تحقیقات در مورد نرخ باز شدن ایمیل‌ها نشان می‌دهد که مشتریان ممکن است ایمیل تایید عضویت (COI) را حتی بیشتر از یک ایمیل خوش آمدگویی ترجیح دهند.

از کل فرایند مطمئن شوید (Ensure that the flow works).

قبل از راه‌اندازی، تجربه کاربری (user experience) را خودتان تست کنید. دوبار بررسی کنید که فرم به درستی کار می‌کند، صفحه‌ی تشکر فعال است و هدیه‌ی شما طبق وعده تحویل داده می‌شود. این یکی از اولین برداشت‌های شما از فرد بالقوه‌ی جدیدتان است – آن را حرفه‌ای و مثبت جلوه دهید.

اگر همه چیز خوب پیش برود، فهرستی قوی از مشترکین و علاقه‌مندان خواهید داشت که منتظر خبر شما هستند. اما فعلاً نمی‌توانید ایمیل زدن را شروع کنید، مگر اینکه بخواهید به پوشه هرزنامه یا بدتر از آن، لیست سیاه فرستنده‌ها بروید.

امیدواریم این محتوا براتون مفید بوده باشه، و بتونید با استفاده از افزونه اتومارکتینگ قابلیت ایمیل مارکتینگ رو در وب سایت و کسب و کارتون راه اندازی کنید و با برگزاری کمپین های ایمیلیِ جذاب فروش تون رو افزایش بدید.

مقالات مرتبط

چگونه وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ بدون پرداخت هزینه‌های دلاری!(+1 ترفند جالب)

وبینار و کلاس آنلاین روز به روز در ایران بیشتر رایج می‌شوند. در این مقاله به 26 پرسش درباره اینکه چگونه یک وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم پاسخ داده شده است.

گفتگو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مناسبت روز پدر تخفیف ویژه اتومارکتینگ تا سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۹ تمدید شد🎉

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
گفتگو در واتساپ
1
نیاز به کمک دارید؟
Scan the code
سلام👋
وقت بخیر
در خدمتتان هستم