فروش اتوماتیک چیست؟ (راهنمای گام به گام ساخت سفر مشتری)

فلوچارت فروش اتوماتیک

تعریف فروش اتوماتیک
فروش اتوماتیک فناوری است که فرآیندهای بازاریابی و کمپین های چند منظوره را در چندین کانال به طور خودکار مدیریت می کند.

با فروش اتوماتیک، کسب‌وکارها می‌توانند با پیام‌های خودکار در کانال‌های ایمیل، وب، شبکه‌های اجتماعی و پیامک، مشتریان را هدف قرار دهند. این پیام‌ها بر اساس مجموعه دستورالعمل‌هایی به نام «گردش کار» به صورت خودکار ارسال می‌شوند. گردش کار را می‌توان با استفاده از قالب‌های آماده تعریف کرد، به صورت سفارشی از ابتدا ساخت، یا در اواسط کمپین برای دستیابی به نتایج بهتر آن‌ها را اصلاح نمود.

بخش‌های بازاریابی و فروش از بازاریابی خودکار برای خودکارسازی کمپین‌های بازاریابی آنلاین و فعالیت‌های فروش استفاده می‌کنند تا هم درآمد را افزایش دهند و هم کارایی را به حداکثر برسانند. زمانی که از خودکارسازی به طور مؤثر برای انجام وظایف تکراری استفاده شود، کارمندان فرصت می‌کنند تا بر روی مشکلات پیچیده‌تر تمرکز کنند و خطای انسانی نیز کاهش می‌یابد.

فروش اتوماتیک به تولید سرنخ (مشتریان بالقوه)، پرورش آن‌ها، امتیازدهی و همچنین سنجش کل بازگشت سرمایه (ROI) کمپین‌ها کمک می‌کند. صرفه‌جویی در زمان و هزینه ناشی از خودکارسازی با رشد و پیچیدگی سازمان افزایش می‌یابد. سیستم‌های خوب بازاریابی خودکار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در کنار کسب‌وکار شما قابلیت توسعه داشته باشند.

فروش اتوماتیک چه می کند؟

در ساده‌ترین شکل، فروش اتوماتیک مجموعه‌ای از ابزار است که برای ساده‌سازی و روان‌سازی برخی از وقت‌گیرترین وظایف مشاغل امروزی در بخش بازاریابی و فروش طراحی شده است. از خودکارسازی فرآیند تعیین صلاحیت مشتریان بالقوه گرفته تا ایجاد یک مرکز برای خلق کمپین‌های دیجیتال، هدف نهایی خودکارسازی، ساده‌سازی دنیای تجارت است که با سرعتی سرسام‌آور در حال پیچیده‌تر شدن است.

با فروش اتوماتیک، می‌توانید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را بدون نیاز به فشردن دستی دکمه‌ی «ارسال» روی تک‌ تک ایمیل‌ها، پیام‌ها، کمپین‌ها یا پست‌هایی که ایجاد می‌کنید، اجرا کنید. ابزارهای خوبِ خودکارسازی به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان خود را شناسایی کنید، محتوای مناسب را طراحی نمایید و بر اساس زمان‌بندی و رفتار مشتری، به طور خودکار اقداماتی را راه‌اندازی نمایید. با راه‌اندازی کمپین، می‌توانید روی وظایف دیگر تمرکز کنید و سپس با دریافت نتایج، به تجزیه و تحلیل و اصلاح برنامه بازاریابی خود بپردازید. یک استراتژی بازاریابی خودکار می‌تواند در حالی که روی رشد کسب‌وکار خود تمرکز می‌کنید، باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع شود و در نهایت به افزایش درآمد و بازگشت سرمایه (ROI) منجر گردد.

شما میتونید به کمک افزونه اتومارکتینگ تمامی فرآیندهای فروش و راه اندازی کمیپن رو با سرعت بیشتری اجرا کنید و استفاده از این فرآیند در رشد کسب و کارتون هم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

فروش اتوماتیک چگونه کار می کند؟

شما از طریق تعاملات مختلف با مشتری، داده‌های او را جمع‌آوری می‌کنید: ایمیل‌ها، بازدید از وب‌سایت، استفاده از اپلیکیشن، شبکه‌های اجتماعی و غیره. این داده‌ها به ایجاد یک دید ۳۶۰ درجه از هر مشتری کمک می‌کند.

از این مرحله به بعد، فروش اتوماتیک تمام کارها را انجام می‌دهد: فرآیندهای بخش‌بندی و هدف‌گیری را برای تعیین مخاطبان مناسب، به سرعت و در مقیاس وسیع، ساده می‌کند. پیام‌رسانی را به طور خودکار بر اساس پروفایل آنها برای هر مشتری تنظیم می کند. ایجاد پیام رسانی مرتبط و شخصی سازی شده در سراسر ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی، وب و فراتر از آن تنها با چند کلیک ساده. ارائه تجربیات شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان شما، چه 100 نفر و چه 100 میلیون نفر، به طور کارآمد و مؤثر.

در این مسیر اگر با مفهوم قیف یا فانل فروش هم آشنا باشید میتونید این فرآیند رو با موفقیت بیشتری طی کنید، اگر با این مفهوم آشنایی ندارید میتونید مقاله فانل فروش(قیف فروش) رو مطالعه کنید.

فروش اتوماتیک چه معنایی برای سفر مشتری دارد؟

مسیر مشتری (Customer Journey) مجموعه‌ای از تجربیات شخصی‌سازی‌شده‌ی فردی با برند شماست. با بازاریابی خودکار، می‌توانید بر اساس داده‌های مشتری، هر تعامل را سفارشی کنید تا سفری روان و مداوم در تمامی نقاط تماس با برند (touchpoint) برای او ایجاد کنید.

فروش اتوماتیک در ابعاد وسیع و در کانال‌های مختلف، محتوای مرتبط و پیام‌رسانی هدفمند ایجاد می‌کند. می‌توانید ایمیل‌هایی با محتوای پویا ارسال کنید که فراتر از صرفا قراردادن نام مشتری در خط موضوع، شخصی‌سازی شده باشد. با ادغام پیام‌رسانی سیار با کمپین‌های ایمیل و شبکه‌های اجتماعی از طریق پیامک/پیام چندرسانه‌ای، اعلان‌های فشاری و پیام‌رسانی گروهی، ارتباطی یکپارچه را برقرار کنید. تبلیغات دیجیتالی تولید کنید که در زمان مناسب برای فرد مناسب نمایش داده شوند. همچنین، به صورت خودکار، محصولات مناسب را برای هر کاربر خاص در وبسایت خود پیشنهاد دهید.

با فروش اتوماتیک، می‌توانید در هر کجای چرخه عمر مشتری، از جذب تا طرفداری، به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید. محتوای به‌موقع و مرتبطی را ارائه دهید که در زمان، مکان و نحوه‌ی دلخواه مشتریان به آن‌ها برسد – تا مخاطبان بالقوه را به طرفداران دائمی برند خود تبدیل کنید.

برخی از بهترین شیوه های فروش اتوماتیک چیست؟

در اینجا برخی از بهترین روش هایی که باید هنگام طراحی استراتژی فروش اتوماتیک خود در نظر داشته باشید آورده شده است:

  1. اهداف خود را تعریف و ارائه دهید. از اعداد واقعی برای توجیه سرمایه گذاری در یک پلت فرم اتوماسیون بازاریابی برای سهامداران خود استفاده کنید.
  2. با سایر تیم ها همکاری کنید. استراتژی اتوماسیون بازاریابی شما چندین تیم در شرکت شما را تحت تأثیر قرار می دهد. قبل از شروع، نظرات و خرید آنها را دریافت کنید.
  3. تجسم فرآیند ایجاد کنید. از نمودارهای دقیق گردش کار اتوماسیون بازاریابی خود استفاده کنید تا اهداف بزرگ خود را به کل سازمان خود منتقل کنید – کارآمد و مؤثر.
  4. برای تقسیم بندی پایگاه داده آماده شوید. داده های مشتری خود را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که می‌خواهید با چه کسی و چرا تعامل داشته باشید.
  5. استراتژی محتوای خود را آماده کنید. کتابخانه محتوای خود را بسازید. پیام های جالب، جذاب و مرتبط ایجاد کنید که برای رسیدن به تمام مراحل چرخه حیات مشتری طراحی شده است.
  6. برنامه ریزی برای عرضه تدریجی. موفق‌ترین شرکت‌های فروش اتوماتیک در سراسر دنیا، راه‌اندازی‌های خود را مرحله‌ای انجام می‌دهند. زود آزمایش کنید و بلوک بعدی برنامه‌ها را برای اینکه بهترین فرصت موفقیت را به خود بدهید، بهینه سازی کنید.
  7. در حین اجرا، تحلیل کنید. ببینید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند. از بخشی از زمانی که با اتوماسیون پس انداز می کنید برای بررسی عمیق تحلیل ها و ایجاد تغییراتی که باعث رشد کسب و کار شما می شود، استفاده کنید.

آیا استفاده از فروش اتوماتیک آسان است؟

بله! فروش اتوماتیک همه چیز در مورد سهولت استفاده است. به راحتی و تنها با یک کلیک کمپین‌های بازاریابی خود را ایجاد کنید. همچنین، کنترل تمام جنبه‌های استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را در یک مکان واحد در اختیار داشته باشید. رابط کاربری ساده و قابلیت کشیدن و رها کردن که برای سایر برنامه‌هایی که هر روز استفاده می‌کنید آشنا است، به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی از این ابزار استفاده کنید. با استفاده از پلاگین اتومارکتینگ تمامی فرآیندهای ایجاد قیف فروش، راه اندازی کمپین های فروش و ساخت فرم های هوشمند رو میتونید به سادگی و به صورت یکپارچه درفرآیند بازاریابی و فروش کسب و کارتون پیاده سازی کنید.

فروش اتوماتیک، مدیریت هر نوع وظیفه‌ای در حوزه بازاریابی را، از ارسال ایمیل‌های ساده گرفته تا مدیریت کمپین‌های پیچیده و تجزیه و تحلیل داده‌ها، آسان‌تر می‌کند. در اینجا چند نمونه از کاربردهای اتوماسیون بازاریابی آورده شده است:

ارسال ایمیل را برنامه‌ریزی کنید، کمپین‌های یک‌بار مصرف ایجاد کنید و پایگاه مشترکان خود را از یک رابط واحد مدیریت کنید.

تست های A/B کمپین های ایمیل را به صورت خودکار اجرا کنید تا پیامی را پیدا کنید که بیشترین تعامل و مکالمه را ایجاد می کند.

اهداف را تعریف کنید و همه چیز را اندازه گیری نمایید: میزان کلیک (CTR)، زمان‌بندی، کانال‌ها، تبدیل‌ها و موارد دیگر. پیشرفت را ارزیابی کنید و به صورت لحظه‌ای و از هر دستگاهی، بهینه‌سازی انجام دهید.

دیدگاه خود را نسبت به مشتریان فراتر از CRM به تجزیه و تحلیل وب و داده های تجارت الکترونیک گسترش دهید.

تجارب مشتری مرتبط را در سراسر سازمان خود ایجاد کنید.

از فروش اتوماتیک برای راه‌اندازی خودکار پیام‌ها بر اساس مرکز داده‌های مشتری خود استفاده کنید. این به این دلیل است که مشتری شما باید یک هویت برند را از همه تیم های شما ببیند. با فروش اتوماتیک ، کسب‌وکار شما بهتر می‌تواند بازاریابی، فروش و خدمات مشتری را گرد هم آورد تا یک تجربه مشتری یکپارچه را در برند شما ایجاد کند.

مقالات مرتبط

چگونه وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ بدون پرداخت هزینه‌های دلاری!(+1 ترفند جالب)

وبینار و کلاس آنلاین روز به روز در ایران بیشتر رایج می‌شوند. در این مقاله به 26 پرسش درباره اینکه چگونه یک وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنیم پاسخ داده شده است.

گفتگو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مناسبت روز پدر تخفیف ویژه اتومارکتینگ تا سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۹ تمدید شد🎉

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
گفتگو در واتساپ
1
نیاز به کمک دارید؟
Scan the code
سلام👋
وقت بخیر
در خدمتتان هستم